alert_icon

close
Акциз на електронні сигарети в Україні

Вейпінг — це як окрема культура, яка має величезну популярність у всьому світі. Чимало шанувальників знайшлося і в Україні, багато курців перейшли на комфортне ширяння, обравши його як альтернативу. Зростання попиту сприяло стрімкому зростанню пропозицій — у сегменті відкрилося безліч торгових точок та інтернет-магазинів.

Боротьба з популяризацією вейп-культури кілька років не помічалася з боку держави, тому і не регулювалася ця сфера жодними законодавчими документами. Але нещодавні нововведення у вигляді акцизу на товари для електричного нагріву, що містять тютюн та рідини для вейпу з початку року (січня 2021), стали справжнім ударом по даній ніші.

Подакцизні електронні сигарети та рідини для вейпу: чи потрібно платити акциз?

Через зміни в оподаткуванні, що стосуються легального продажу електронних сигарет та рідин до них, а також введення визначень, таких як «електронна сигарета» і &lquo;рідини, що використовуються в електронних випарниках», ринку вейпінгу загрожує досить серйозна проблема.   

Отже, що передбачено законом №466-IX від 16 січня 2020р:

  • Вступ з 1 січня 2021 року для виробів з електричним нагріванням тютюновмісної рідини податкової ставки акцизу на рівні 1456,33 грн. за тис. шт. Планується також щорічне підвищення ставки на 20%, що призведе до досягнення 2516,54 грн. за одну тисячу штук до 2024р.
  • Кожна ємність (упаковка) з рідиною, що застосовується в електронних сигаретах, повинна мати маркування акцизного податку. Нинішнього 2021 року для них застосовується податкова ставка у розмірі 3 тис. грн за 1 літр.

Як бачимо, визначення «рідин для вейпу» стає великим, тому під це формулювання може потрапляти абсолютно будь-яка рідина, яка здатна видавати пару. Також виробників зобов'язали наносити акцизне маркування на кожен картридж або резервуар з жижею до електронних сигарет.

Чи затьмарилося майбутнє вейпів?

Некоректні формулювання та суттєві недоліки в нормативно-правових актах призведуть до того, що гравці ринку вейпінгу просто не зможуть законно продавати електронні сигарети та рідини до них — значить і сплачувати податки до бюджету не будуть. Відповідно, запланований на 2021 акциз держава також не зможе отримати.

У чому казус? На початок року було ніякої можливості законно продавати рідини для електронних сигарет, оскільки акцизні марки просто були відсутні, можливості їх замовити теж немає, ніхто не називає точні терміни їх придбання. Станом на жовтень нинішнього року Кабінет Міністрів так і не вніс жодних змін до закону щодо перехідного періоду.

Проблема не лише у втрачених доходах держскарбниці, а й у нелегальності ринку вейпінгу. Недоліки та недосконалість регулювання цієї продукції, а також особлива «підприємливість» Деякі виробники призводять до поширення контрабандних товарів. Але поки що контрабанда підакцизної продукції не несе кримінальної відповідальності, а лише адміністративну. Тож із цим також багато незрозумілих питань.

Чи можливе вирішення цієї ситуації?

На думку експертів в індустрії вейпінгу та багатьох підприємців, виходом із ситуації навколо електронних сигарет має стати внесення положення про перехідний період до законодавства — впроваджуватись поступово, з реалістичними термінами.

Також бізнесменам потрібно дати можливість замінити реалізовану продукцію на марковані вироби. Ще одним рішенням є пошук більш удосконалених методів адміністрування акцизу, не прив'язуючись до акцизних марок, наприклад, як це практикується у низці європейських країн.

Нам залишається сподіватися, що Кабмін ухвалить відповідне рішення з правильними змінами до вже чинного законодавства, що дозволить зберегти вейп-бізнес.

Кошик