alert_icon

close
Проект закону про акциз на рідину для вейпу

На початку року любителі вейпу сильно здивувалися, коли з полиць багатьох вейп-шопів зникли рідини для підсистем. Вся річ у новому законі про акциз, за допомогою якого уряд вирішив закрутити гайки підприємцям. Починаючи з січня 2021 року, діє заборона на продаж без акцизної марки всіх жиж, одноразових під систем і картриджів, одночасно заправлених рідиною.  

Відповідно, Мінфін розробив проект про внесення змін до законодавчого документа про акцизний податок та маркування електронних сигарет та рідин для ширяння. Причому для цієї продукції встановлені не зовсім адекватні ставки акцизного податку — 3 тис. грн. за 1 літр.

Що буде з вейпами?

Чи означає ухвалення нового закону, що доведеться припиняти парити і повернутися до звичайної та шкідливої пачки цигарок? Однозначно — ні! Звичайно, значне подорожчання передбачається і те, що більшість виробників можуть піти у підпілля. Крім цього, торкнуться деяких змін і самих магазинів електронних сигарет. Тепер тим, хто займається реалізацією рідини для вейпу, необхідно отримувати відповідну ліцензію.

Є позитивний момент, що стосується заправок для вейпів на сольовому нікотині, що випускаються об'ємом 10 мл. Можливе подорожчання їх буде незначне, в середньому приблизно на 40-50 грн. Схоже, що багато вейперів перейдуть на самозаміс.

На щастя, виробники подбали і випустили легальні, ароматні та смачні набори для самозамісу. Такий комплект вже включає всі необхідні компоненти, тому користувачеві залишається лише змішати їх у бажаній пропорції, і насолодитися якісним та улюбленим ширянням.

Основне про акциз на рідину для вейпу

На даний момент ринок продажу рідин для електронних сигарет по правовій частині регулюється поверхнево, тобто вимоги для реалізації висунуті, а сам механізм отримання дозвільної документації відсутній. Зрозуміло, що до законодавства вноситимуться коригування.  

Так до чого може привести проект закону про акциз на рідину для вейпу, якщо не буде внесено поправки:

  • Неприйняття перехідного періоду призводить до дефіциту перших кількох місяців жижі на полицях вейп-шопів.
  • Деякі провідні бренди POD-систем, наприклад компанія JUUL, може стати єдиною в сегменті, тому багато підприємців завозять картриджі під дані системи офіційно. Оскільки законодавче навантаження вимагає від українських виробників пристойних вкладень у отримання ліцензій, для великих компаній це зробити не проблематично.
  • Продаж рідини для вейпів залежатиме від виробників, які зможуть регулярно постачати акцизний товар, а також від оперативності проходження процедури реєстрації.

Звичайно, можна перейти і на самозаміс, і зробити самому шедевральний мікс. Навіть новачки зможуть впоратися з гліцерином та пропіленгліколем. А якщо немає бажання возитися, можна купити готові основи для самозамісу. Це дозволить спочатку поки не з'являться акцизні рідини, любителям попускати ароматний дим не відмовлятися від процесу.  

Чи працюють заборони на «невинний тютюн»?

Якщо ви плануєте у 2021 році займатися виробництвом, роздрібною чи оптовою торгівлею рідинами для електронних сигарет, то настав час задуматися про отримання ліцензії. Оскільки «алко-тютюново-горючий» Закон, який наробив стільки шуму навколо вейпінгу, вимагає від підприємця відповідної ліцензії.

Щодо штрафів, то за порушення вимог Закону № 481, зокрема, за виробництво таких рідин без ліцензії загрожує штраф у розмірі 200 % вартості продукції, але не менше 20 тис. грн. Реалізація оптом та в роздріб без ліцензії — 200% вартості отриманої партії товару.

Що ще забороняє закон? Не можна продавати електронні сигарети на території навчальних закладів та медичних закладів. Також забороняється маркетинг виробників вейпу з торгових автоматів та вітрин самообслуговування.

Щодо самих POD-систем та електронних сигарет — їх продаж поки не обмежений, але якщо продавці реалізовуватимуть продукцію людям молодше 18 років або в недозволених для цього місцях, то ліцензію можуть анулювати.

Чи варто все-таки вейпити?

Реєстрація кількох законопроектів у ВР ще не говорить про те, що хоча б один із проектів відповідає Директиві ЄС. Адже в документах передбачається прирівнювання електронних сигарет до тютюнових виробів, а це повністю суперечить не лише Директиві, а й розсудливості — у таких пристроях тютюну немає.

Культура вейпінгу в Україні та світі — досить популярне та поширене явище. Не дивно, що цей продукт завжди у фокусі уваги контролюючих органів. Затяті спроби врегулювати цю галузь були і є, проте досі не увінчалися успіхом. Отже, поки що відповідальність за якість вейпів несе сам виробник.

І хоча вейп є продуктом не найкориснішого вживання, шкода від його ширяння організм отримує набагато меншому обсязі, ніж від звичайних сигарет. Тому можна сміливо стверджувати, що вейп — найкраща та ідеальна альтернатива для тих, хто збирається кинути палити, а також хоче знизити ризики від цієї шкідливої звички.

Кошик